Постинг
21.10.2009 13:24 -
"Обичай отечеството си..."
Автор: kuzmanova
Категория: Технологии
Прочетен: 893 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 22.10.2009 09:13
Прочетен: 893 Коментари: 0 Гласове:
0
Последна промяна: 22.10.2009 09:13
„Обичай отечеството си и никога да не пожелаеш и предпочетеш друго отечество пред твоето: салт едно таквоз пожелание счита се за начало на предателство. От сичките езици по света предпочитай бащина си и майчина си език, що си най-напред в живота си него чул и научил от тях, и в който се те охранили: защото само едно малко презрение към бащина език счита се за голяма неблагодарност и презрение към родителите...” пише Иван Николов Момчилов.
Той е роден на 18.10.1819 г. в гр. Елена. Още от дете Момчилов много обичал да чете и после да разказва на другарите си прочетеното. Началното си образование получил в Елена от даскал Дечо Робовски (Андрей Робовски). Когато завършил, баща му Никола Момчилов го изпратил в Търново, за да учи гръцки при Стефан Загорски. По това време обаче както в много български градове, така и в Търново, съществувал натиск върху населението от страна на гръцките владици и българите гръкомани.
Току – що отпразнували свободата си, гърците мечтаели да възобновят величието на Византия и желаели културна асимилация на българското население. Тази амбиция на гърците не се харесвала на голяма част от българското население така, както не се харесало и на Ив. Момчилов.
В един празничен ден той влязъл в църквата „Св. Спас” в Търново и вместо на гръцки, прочел Апостола на църковно – славянски език. Дързостта на момчето предизвикала сурова ответна реакция, която прераснала в бой.
След тази случка Момчилов бил изгонен от Търново и се завърнал в Елена, където започнал да помага на стария си учител.
Образованието си той продължил в гръцкото училище на о-в Андрос, където учел и Иларион Макариополски. И тук обаче те били подложени на голям натиск от страна на учителя си и затова потърсили друго училище в Атина.
При немски професори, Момчилов изучавал не само немски език, но и латински език. Само година преди да завърши атинската гимназия, през 1842 г., Момчилов заминал за Одеса, където се записал в Херсонската духовна семинария. Тежка болест, повалила го през следващата година, го принудила да се завърне в родния си град.
Така, през есента на 1843 г. той станал даскал в еленското школо. Още на следващата 1844 г. Момчилов основал класно училище – Даскалоливницата. Освен редовните предмети, в училището се полагали грижи за цялостното възпитание на децата. Учителят провеждал часове по гимнастика, беседвал с учениците си за хигиената, по история и география.
През 1859 г. Ив. Момчилов се преместил в Горна Оряховица, където също създал класно училище и преподавал до 1864 г., когато се посветил на другата си страст – писането.
През годините, в които бил учител Момчилов усетил голямата нужда от учебници, помагала и други пособия и се заел с написването им. След 1865 г. той е издал около 15 буквара, граматики и атласи, които да подпомагат учебния процес. Заедно с няколко възрожденци от Търново той отворил печатница, в която се отпечатвали част от книгите му. Основната част от тях обаче се отпечатвали във Виена.
През този период от живота си учителят пътувал често до различни места, но най – вече до Виена, за да следи как върви отпечатването на книгите. При едно от тези пътувания той се разболял и починал на 8.12.1869 г.
Според някои сведения последните думи на учителя били: ”Ах, книгите ми! Колко още много книги ни трябват...”.
По ирония на съдбата, когато погребалното шествие излизало от дома на Момчилов, там току – що били пристигнали книгите, които той чакал от Виена.
В бр. 13 от 31.12.1869 г. П. Славейков публикува некролог за Момчилов, в който записва: „Със смъртта на Момчилов ний, българите, загубваме не само едного от нашите учени, но и едного от най – ревностните деятели на възраждащата ся наша книжовност”.
Няма коментари
Търсене
Архив
Блогрол
1. Европейска интеграция
2. Weasell
3. Репортер
4. Изкуство
5. Kraiski
6. Кръг Будител
7. Асоциация "Археа"
8. Любим линк
2. Weasell
3. Репортер
4. Изкуство
5. Kraiski
6. Кръг Будител
7. Асоциация "Археа"
8. Любим линк