Прочетен: 1932 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 08.08.2009 22:29
През 1919 година строители откриват в близост до бул. “Дондуков” плоча с изобразени гладиаторски битки и нарисувана арена, но до 2004 година никой не знаеше със сигурност къде точно е арената. Разкопките на първата открита част от амфитеатъра на Древна Сердика започнаха още през 2004 г., когато при строежа на нов хотел в центъра на София, бяха открити руините на римска обществена сграда. През 2005 – 2006 г. екипът на Ж. Величков направи проучвания и в западната част на амфитеатъра.
Обектът се намира в самия център на столицата София, в непосредствена близост до бул. „Дондуков” и намиращата са там сграда, в която днес се помещава Националният център за опазване на недвижимите културни ценности.
Датировката, направена по намерени в разкопаните пластове монети показва, че строежът му е започнат по времето на римския император Диоклециан и най-вероятно е завършен от император Константин Велики през IV век. Арената на амфитеатъра е с дължина 60 метра и с широчина 43 метра, което го прави със средно с около 10 метра по – малък от двете страни от римския Колизеум (70 на 50 метра).
По първоначални проучвания височината на трибуните му е била 20 метра, а гладиаторските борби са можели да бъдат гледани от повече от 20 хил. души. Разположените на арената е Изток – Запад, както е при съвременните стадиони.
Разкритите до сега зидове са с височина близо 5 метра, като те съвсем отчетливо показват краищата на арената. Проблем е обаче разкриването на самата трибуна, защото върху нея са построени две къщи, включително сградата на британското посолство.
На разкопания терен ясно личат основните ложи, в които са били разполагани важните граждани на Сердика, както и вратата, откъдето са били изкарвани зверовете за гладиаторските битки, надписана като сектор „В”.
Амфитеатърът в София е седемдесет и седмият такъв открит в света, но с големите си размери е безпрецендентен в земите на Източните провинции на Римска империя. По големина и разположение той наподобява открития амфитеатър в Париж. Според някой теории Константин Велики е уголемил това грандиозно съоръжение, поради симпатиите си към Сердика, която е била любимият му град на Изток.
По думите на археолога Жарин Величков българският амфитеатър е "уникален в световен мащаб, заради вписания в него античен театър", който бе открит през 2006 г., почти в края на археологическия сезон. От този театър е разкрита само сцената защото всичко друго е било разрушено и заравнено, за да се постои амфитеатъра.
В момента западната трибуна e вградена и консервирана във фоайето на хотел “Арена Сердика”, намиращ се на улица “Будапеща” срещу входа на Гьоте институт. Тя е напълно запазена и до нея е осигурен безплатен вход. За съжаление, това не може да се каже за западната част на амфитеатъра, която към днешна дата е обречена на разрушение.
В началото на лятото започнаха разкопки и на "трета част" от съоръжението. Тук също има добре запазени архитектурни елементи от амфитеатъра.
Очаквайте продължение...
11.08.2009 03:07
20.08.2009 12:47
Настоявам, че има унищожение от частен предприемач. Понеже не съм пряк свидетел, ако настояваш-ще ти дам мейла на мой добър приятел, който ако е съгласен-ще ти покаже точното място... Опитал се е да направи снимка, но докато се върне с фотоапарата - въпросната стена от амфитеатъра от древността вече наистина е била история. Ще се забави кореспонденцията ни, защото отивам за няколко дни в провинцията... Но обещавам!
2. Weasell
3. Репортер
4. Изкуство
5. Kraiski
6. Кръг Будител
7. Асоциация "Археа"
8. Любим линк